Zapytanie o obrotnicę DiseqC 1.2 marki GI

nowe typy, jakość itd.

Moderator: sq9

Zapytanie o obrotnicę DiseqC 1.2 marki GI

Postprzez yurk » 2008-02-11, 17:12

W związku z tym, że rozglądam się za obrotnicą do anteny MABO 1.15 PM (1280mmx1150mm, ~ 11,5 kg) proszę o informację czy antena widoczna choćby w ofercie Dipola (zatytułowana jako "Obrotnica ROTOR SAT GI-140") jest dystrybuowana przez GI Polska i posiada stosowne wsparcie w postaci serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego.

Jestem nieco zdezorientowany co do tego segmentu oferty bo ani GI Polska ani GI Germany nie mają tego asortymentu w oficjalnej ofercie mimo, że na niemieckim rynku funkcjonuje w handlu nawet kilka modeli obrotnic GI. Czy można gdzieś znaleźć jakąś instrukcję montażu (może być w wersji anglo- lub niemieckojęzycznej) obrotnic GI.

Rozważam zakup STAB'a HH120, SMD3D12 lub właśnie GI-140. Obrotnica powinna być przede wszystkim wytrzymała (mam przykre doświadczenia w tej materii bo 7 lat temu wiosenne podmuchy zdemolowały SatWalkera, który był zdecydowanie zbyt delikatny do anteny którą posiadam) oraz powinna dobrze współpracować z tunerem GI 870 Xpeed. Moje wcześniejsze, pionierskie poniekąd, eksperymenty z Humaxem i "pseudoobrotnicą diseqc 1.2" jaką był SatWalker pozostawiały naprawdę wiele do życzenia jeżeli chodzi o efekt w postaci niezawodnego działania.

Za wszelkie rady i sugestie z góry dziękuję.
yurk
 
Posty: 22
Dołączenie: 2007-12-29, 12:58

Postprzez Jurek » 2008-02-12, 08:58

Potwierdzam słowa Chivaya. Zastosowanie obrotnicy do takiej anteny jak Twoja jest wystawianiem na próbę własnej cierpliwości. Obciążenie będzie za duże.
GI-140m można stosować do anten większych od 1m, ale pod warunkiem, że będą wykonane z aluminium lub tworzywa. Do anteny stalowej tej wielkości zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie siłownik, są już w sprzedaży siłowniki sterowane diseqc 1.2, więc komplet będzie ładnie pasował. Jedna trudność - do siłownika powinieneś mieć zawieszenie czaszy typu polarmount, jesli masz azymut-elewacja, to musiałbyś je wymienić (sprawdź u producenta anteny).
W tej chwili wprowadzamy do sprzedaży obrotnicę GI 50-120 , konstrukcja oparta na tej, której używa Chivay. Sprawuje się bardzo ładnie, testowana była w Czechach, gdzie tego rodzaju instalacje są bardziej popularne niż u nas. Info na stronie będzie w ciągu paru dni.
Jurek
Administrator
 
Posty: 3086
Dołączenie: 2007-06-12, 12:23
Miejscowość: Wrocław

Postprzez yurk » 2008-02-12, 10:46

Wielkie dzięki za informacje . Zaczyna mi się powoli wszystko klarować.

Moja czasza jest wykonana z aluminium. Podając wagę nie ważyłem jej jednak a podałem z rozpędu według danych jakie znalazłem w serwisie internetowym MABO. Otóż dla czaszy 1,15 m z zawieszeniem polarmount podano masę 11,28 kg ale dla zawieszenia typu azymut-elewacja wynosi ona 8,86 kg więc jest nienajgorzej bo z konwerterem będzie to około 9 kg.

Na obrotnicę GI 50-120 zwróciłem już wcześniej uwagę „googlając” nieco w tym temacie (widać ją u Hiszpanów oraz w strefie niemieckojęzycznej oraz u naszych braci Słowian ze wschodu). W kwestii ceny to chyba jakaś zmowa :-) bo zazwyczaj kosztuje 48,90 EUR. Ciekawe jaka będzie u nas cena, ale jak nie liczyć to z przodu raczej powinna pojawić się jedynka. Pewnie zdecyduję się na ten produkt montując ją na stojaku ściennym umieszczonym na bardziej zacisznej elewacji południowo-wschodniej. Trochę to niewygodne ale na eksperyment z lokalizacją na tarasie od strony zachodnio-południowej już się raczej nie zdecyduję.

Jeżeli można to mam jeszcze dwa malutkie pytania:
1) jak sobie poradzić z tym całym galimatiasem kanałów zeskanowanych choćby kilku satelitów biorąc pod uwagę, że Xpeedy maja pojemność tylko 4000 pozycji a edytora w zasadzie nie ma,
2) czy opcja „Go to X” tunera jest w pełni kompatybilna z możliwościami GI 50-120 w tym zakresie. Jakoś ani w jednym ani w drugim przypadku nie używa się hasła USALS, czyżby tylko dlatego że nazwa tego trybu pracy jest prawnie zastrzeżona przez firmę STAB?
yurk
 
Posty: 22
Dołączenie: 2007-12-29, 12:58

Postprzez Marek-B » 2008-02-12, 13:41

Chivay napisał(a):. Ale jak odbiera się orbitę od 80E do 31,5W to jest i tak problem.
Chivay 8-)


Powiększyłem zasięg do 80 E -50 W!!! Na liscie mam ok. 3000 kanałów . Sieczkę sie po prostu wywala z poziomu tunera na bieżąco:)
Xpeed 870 , parabola Mabo 180cm -orbita 80E-45W. Konwerter single Maximum SF100 XO

Image
Marek-B
 
Posty: 70
Dołączenie: 2007-08-19, 15:08
Miejscowość: Łochów

Postprzez yurk » 2008-02-13, 17:02

Doczytałem, że obrotnica GI-140 to nic innego niż model SM3D12 firmy SATCONTROL opakowany w inna zabudowę. Zresztą w instrukcji GI-140 nawet nikt tego speclajnie nie ukrywa. Róznica zdaje mi się jest tylko jedna - podziałka na obudowie obrotnicy Golden Interstara jest całkowicie nieczytelna :mrgreen: . Czyli wiem coraz mniej jeżeli chodzi o kwestię dokonania optymalnego wyboru.

Poza wszystkim pozwolę sobie podac linka do ciekawego skonfrontowania sztandarowych produktów firm STAB, SATCONTROL i MOTECK: HH90TEST . Materiał jest co prawda propagandową "bibułą" ;-) firmy STAB ale daje jednak pewien pogląd na różnice miedzy produktami. Wychodzi na to, że SG2100 jest optymalnym rozwiązaniem - tyle, że do mniejszych i lżejszych anten. Chyba nawet ma mozliwość regulacji luzu.

@Jurek: Pisałeś, że GI 50-120 będzie oparta na konstrukcji SG2100. Czy możesz podać kto jest producentem tego sprzetu? A może jakieś szczegóły technicze.

Z góry dziękuję - YurK
yurk
 
Posty: 22
Dołączenie: 2007-12-29, 12:58

Postprzez Jurek » 2008-02-14, 13:09

Producent jest chiński, ten sam co SG2100. Instrukcja i szczególy techniczne w przyszłym tygodniu na stronie.
Jurek
Administrator
 
Posty: 3086
Dołączenie: 2007-06-12, 12:23
Miejscowość: Wrocław

Postprzez yurk » 2008-03-19, 11:12

Czy obrotnica wypadła z programu sprzedaży GI Polska?

Widzę, że GI-50-120 jest sprzedaży miedzy innymi w Hiszpanii, Niemczech i Rosji. Na rosyjskiej stronie GI jest również model GI-1000. Z opisu wynika, że ma wszystkie cechy tożsame z GI-50-120 tyle, że nieco inaczej wyglada. W cziom dieło? :-)
Pozdrawiam -YurK
yurk
 
Posty: 22
Dołączenie: 2007-12-29, 12:58

Postprzez Jurek » 2008-03-19, 11:18

Obrotnica Gi 50-120 jest u nas w sprzedaży. Przygotowujemy dla niej opis na stronę , dlatego jeszcze jej nie widać, ale jest juz instrukcja ;-)
Cena sprzedaży 200zł.
Jurek
Administrator
 
Posty: 3086
Dołączenie: 2007-06-12, 12:23
Miejscowość: Wrocław

Postprzez yurk » 2008-03-19, 14:24

Jurek napisał(a):Obrotnica Gi 50-120 jest u nas w sprzedaży. Przygotowujemy dla niej opis na stronę , dlatego jeszcze jej nie widać, ale jest juz instrukcja ;-)
Cena sprzedaży 200zł.

Instrukcja a i owszem jest, nawet już czas jakiś ...... ale od modelu GI-140 czyli de facto SATCONTROL SM3D12. :roll:
yurk
 
Posty: 22
Dołączenie: 2007-12-29, 12:58

Postprzez Jurek » 2008-03-19, 15:46

Jak ktoś jest tak "zakręcony" jak ja, to właśnie są tego efekty :-)
Instrukcja już do pobrania TUTAJ
Jurek
Administrator
 
Posty: 3086
Dołączenie: 2007-06-12, 12:23
Miejscowość: Wrocław

Postprzez yurk » 2008-03-20, 07:20

Mam wrażenie, że to jakaś wersja "lite" :-) instrukcji bo nie ma nic o tym co najważniejsze - instalacji obrotnicy i ustawienia anteny. Czy można prosić o wskazanie gdzie można znaleźć wersję angielską lub niemiecką bo wygooglać niestety nie można. Zastanawia mnie tabela pozycji satelitarnych - podane długości geograficzne są jakby nieco inne niż powszechnie uznane za poprawne.
yurk
 
Posty: 22
Dołączenie: 2007-12-29, 12:58

Postprzez Jurek » 2008-03-20, 10:18

yurk napisał(a):Mam wrażenie, że to jakaś wersja "lite" :-) instrukcji bo nie ma nic o tym co najważniejsze - instalacji obrotnicy i ustawienia anteny. Czy można prosić o wskazanie gdzie można znaleźć wersję angielską lub niemiecką bo wygooglać niestety nie można. Zastanawia mnie tabela pozycji satelitarnych - podane długości geograficzne są jakby nieco inne niż powszechnie uznane za poprawne.


To jest właśnie precyzyjne (słowo w słowo) tłumaczenie wersji angielskiej. Wybacz nieznajomośc tematu, ale o ile w odniesieniu do tunerów zawsze piszemy instrukcję od początku do końca (łatwo porównać wersje angielskie dla np. Xpeed i polską), o tyle dla obrotnicy nie czuję się na siłach zrobić tego samego. Jeśli to jest niewystarczające, przykro mi, ale niczym innym nie dysponuję.
Jurek
Administrator
 
Posty: 3086
Dołączenie: 2007-06-12, 12:23
Miejscowość: Wrocław


Powróć do Golden Interstar - Sprzęt

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości