Niewłaściwe proporcje ekranu (aspect ratio)

Moderator: sq9

Niewłaściwe proporcje ekranu (aspect ratio)

Postprzez jarekwa » 2013-01-24, 15:05

Witam.

Od niedawna posiadam GM990 "Spark Reloaded", mam zainstalowaną najnowszą wersję Spark 1.2.61, zauważyłem, że tuner nie potrafi w materiałach o innym współczynniku proporcji (Aspect Ratio - AR) niż 16:9 lub 4:3 zachować oryginalnych proporcji ekranu.

Przykład, trailer 'Iron Man 3 Trailer UK - Official Marvel | HD' dostępny pod http://www.youtube.com/watch?v=5EjG-1U3wqA
- trailer ma jak widać AR=2,35:1 :
Ogólne
Pełna ścieżka : F:\youtube\Iron Man 3 Trailer UK - Official Marvel _ HD.mov
Format : MPEG-4
ID kodeka : mp42
Rozmiar pliku : 26,6 MB
Czas trwania : 2 min.

Wideo
ID : 1
Format : AVC
Format/Informacja : Advanced Video Codec
Szerokość : 1.280 pikseli
Wysokość : 534 pikseli
Proporcje obrazu : 2,35:1
Tryb wyświetlania klatek : Stały
Szybkość wyświetlania klatek : 23,976 kl/s

- trailer zarówno w aplikacji Youtube (oglądanie online) jak i po pobraniu przyciskiem Record i odtwarzaniu pobranego pliku z poziomu media playera tunera jest rozciągany do 16/9, co oczywiście skutkuje zniekształceniem obrazu (wyszczuplone postacie)
- przycisk FAV w media playerze nie pomaga - są tam dostępne o ile pamiętam trzy tryby AR 16:9, 4:3 i AUTO, ich zmiana nie ma żadnego wpływu na prezentowany obraz

Podsumowując: we wszystkich sprawdzonych przeze mnie plikach (sprawdzałem mkv i mov) z innym AR niż 16:9 lub 4:3 zarówno w media playerze jak i aplikacji Youtube filmy są automatycznie reskalowane do 16:9, co skutkuje w przypadku AR>16/9 rozciąganiem obrazu w pionie i w konsekwencji zniekształceniem obrazu.

Moje pytanie do Pana Jurka:
- Czy może Pan przekazać dla twórców systemu Spark prośbę o poprawki w oprogramowaniu umożliwiające wyświetlanie materiałów z zachowaniem oryginalnego współczynnika proporcji ekranu AR - ideałem byłoby, aby można było np. korzystając ze wspomnianego przycisku FAV samemu wybierać opcję AR=org lub 'Pan and Scan' do 16/9 (czyli rozciągnięcie materiału o AR>16/9 w pionie z zachowaniem proporcji obrazu po przez ucięcie prawej i lewej strony obrazu - moim zdaniem film AR>=2.35/1 ogląda się lepiej na całej pow. ekranu mimo obcięcia części ekranu po lewej i prawej stronie, niż "cały" film z czarnymi pasami na dole i górze ekranu)
jarekwa
 
Posty: 3
Dołączenie: 2013-01-24, 14:01

Re: Niewłaściwe proporcje ekranu (aspect ratio)

Postprzez bronek280283 » 2013-03-03, 17:06

Sprawdziłem u siebie, i wszystkie formaty jak 16:9 4:3 2,35:1 są wyświetlane właśnie w takich proporcjach jak są nagrane, czyli prawidłowo ;-) Jesteś pewien, że ustawienia obrazu w tunerze jak i samym tv masz prawidłowe ? :-?
?GM990Image ??????????
?SW: 1.2.85 ?Mod?Image
?DX: 53,0°E ? 30,0°W
?E2 ? Nie dla GM990!
Image
Awatar użytkownika
bronek280283
 
Posty: 293
Dołączenie: 2011-01-27, 18:41

Re: Niewłaściwe proporcje ekranu (aspect ratio)

Postprzez jarekwa » 2013-03-05, 12:29

Sprawdziłem u siebie, i wszystkie formaty jak 16:9 4:3 2,35:1 są wyświetlane właśnie w takich proporcjach jak są nagrane, czyli prawidłowo ;-) Jesteś pewien, że ustawienia obrazu w tunerze jak i samym tv masz prawidłowe ? :-?

Tak, oczywiście, że mam prawidłowe ustawienia TV i dekodera. Czy rzeczywiście jesteś pewien, że trailer z pierwszego postu ('Iron Man 3 Trailer UK - Official Marvel | HD' dostępny pod http://www.youtube.com/watch?v=5EjG-1U3wqA) z proporcjami 2.35:1 wyświetla się u ciebie w trybie pełnoekranowym prawidłowo, czyli z czarnymi pasami na dole i górze obrazu ?

Tak jak napisałem wcześniej, sprawdziłem wiele różnych materiałów z proporcjami ekranu 2.35:1 - we wszystkich występował problem rozciągania obrazu w pionie do pełnej wysokości ekranu, powodując w konsekwencji zniekształcenie polegające na "wyszczuplaniu" obrazu.

Z nielicznych informacji, które znalazłem w sieci wynika, że przyczyną tego problemu jest sterownik obrazu procesora STI7111 (udostępniany przez jego producenta), np. tutaj : http://www.sparkfans.net/viewtopic.php? ... o&start=10
Post subject: Re: HD movies not scaled properly in media player
PostPosted: Mon Aug 22, 2011 7:53 am

an7user wrote:
There was released 1.2.07 firmware of spark for GI s8120 but no changes were made to fix incorrect scaling of narrow 16:9 content

ST driver now just support the file with scale is exactly 4:3 and 16:9.If your media file's screen show not right,pls first check your file's scale.
Spark also want to support more scales,but it's ST driver's problem.Spark is waiting for the new ST driver!

Jak widać problem jest już znany od co najmniej 2011 roku, dotyczy także innych urządzeń z tym procesorem STI7111 i do tej pory nie został rozwiązany.

Nie mam co prawda dostępu do nowszego modelu "GOLDEN MEDIA SPARK TRIPLEX" z procesorem STI7162, ale jestem prawie pewny, że w nim także nie działa prawidłowo wyświetlanie materiałów wideo o proporcjach większych od 16:9 (może ktoś z posiadaczy tego modelu zechce to sprawdzić ?).

Podsumowując: szkoda, że tak elementarna sprawa, jak prawidłowe wyświetlanie często spotykanego formatu 2.35:1 jest lekceważona przez producenta tego sprzętu.
jarekwa
 
Posty: 3
Dołączenie: 2013-01-24, 14:01

Re: Niewłaściwe proporcje ekranu (aspect ratio)

Postprzez Jurek » 2013-03-06, 10:41

Nie przez producenta sprzętu, a producenta procesora, zgodnie z podanymi przez Ciebie informacjami. Czasami wynika to z ograniczeń samego chipu.
Jurek
Administrator
 
Posty: 3086
Dołączenie: 2007-06-12, 12:23
Miejscowość: Wrocław

Re: Niewłaściwe proporcje ekranu (aspect ratio)

Postprzez bronek280283 » 2013-03-06, 14:40

@jarekwa, sprawdziłem ten trailer co podałeś i faktycznie jest błąd, obraz resculowany do 16:9
Image
sprawdziłem inny trailer z innego filmu i tu jak widać obraz prawidłowy
Image
film Prometheus też jest prawidłowo wyświetlany
Image
reszta filmów, które mam też jest prawidłowo wyświetlana, także na tą chwilę tylko ten jeden trailer, który podałeś ma jakieś ale :-/
?GM990Image ??????????
?SW: 1.2.85 ?Mod?Image
?DX: 53,0°E ? 30,0°W
?E2 ? Nie dla GM990!
Image
Awatar użytkownika
bronek280283
 
Posty: 293
Dołączenie: 2011-01-27, 18:41

Re: Niewłaściwe proporcje ekranu (aspect ratio)

Postprzez jarekwa » 2013-03-07, 10:51

@bronek280283
Czy mógłbyś podać adresy url lub ewentualnie pełną nazwę tych trailerów, które sfotografowałeś (tak, abym mógł na 100% odnaleźć te same) - to że są w nich widoczne czarne pasy na dole i górze ekranu wcale nie świadczy o tym, że są to filmy z proporcjami 2.35:1, efekt taki może być uzyskany poprzez umieszczenie video o proporcjach np. 2.35:1 w klatce 16:9 i uzupełnienie jej na "sztywno" (czyli w pliku video) czarnymi pasami z dołu i góry ekranu.

Przykład:
"Fizyczna" klatka z trailera "Prometeusz (Prometheus) - Zwiastun PL (Official Trailer) - Full HD 1080" (http://www.youtube.com/watch?v=mIrPYoDLR70) zrzucona na komputerze i 4 krotnie pomniejszona:
Image
Fragment informacji o tym trailerze:
Complete name : d:\jarek\Prometeusz (Prometheus) - Zwiastun PL (Official Trailer) - Full HD 1080 - YouTube.mp4
Format : MPEG-4
File size : 72.6 MiB
Duration : 3mn 18s
Width : 1 920 pixels
Height : 1 080 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate mode : Constant
Frame rate : 25.000 fps

Jak widać jest to właśnie video o proporcjach większych od 16:9 wstawione do pliku 16:9 z dodanymi na sztywno czarnymi pasami - uzupełniaczami. Taki materiał będzie prawidłowo wyświetlany przez GM990 bo jest to po prostu materiał 16:9. Problem opisany przeze mnie dotyczy materiałów o proporcjach większych od 16:9


przez Jurek ? 2013-03-06, 10:41
Nie przez producenta sprzętu, a producenta procesora, zgodnie z podanymi przez Ciebie informacjami. Czasami wynika to z ograniczeń samego chipu.

Rzeczywiście bezpośrednim odpowiedzialnym najprawdopodobniej jest producent układu STI7111 - pytanie tylko, czy zwalnia to producentów sprzętu wykorzystującego ten układ całkowicie od odpowiedzialności za swój produkt końcowy? Na przykład w głośnym problemie z 2011r dotyczącym błędu konstrukcyjnego w chipsetach P67 i H67 firmy Intel (błąd powodował powolną degradację modułu obsługującego porty SATAII powodując stopniowy spadek ich wydajności) producenci płyt głównych z tymi układami zrealizowali szeroką akcję wymiany płyt z tymi układami na nowe (akcja ta kosztowała Intela, według szacunków, około 700 milionów dolarów). Wracając do tematu - od firmy Golden Media oczekiwałbym konkretnych nacisków na producenta układu STI - ten problem nie jest najprawdopodobniej spowodowany ograniczeniem sprzętowym układu, lecz błędnym/niedopracowanym sterownikiem i jego rozwiązanie jest tylko kwestią softwarową.
jarekwa
 
Posty: 3
Dołączenie: 2013-01-24, 14:01

Re: Niewłaściwe proporcje ekranu (aspect ratio)

Postprzez Jurek » 2013-03-07, 11:06

Oczywiście, że ew. odpowiedzialność finalnie spada na nas, chciałem tylko wytłumaczyć, że realizacja pewnych rzeczy nie zależy od nas w 100%.
Jurek
Administrator
 
Posty: 3086
Dołączenie: 2007-06-12, 12:23
Miejscowość: Wrocław

Re: Niewłaściwe proporcje ekranu (aspect ratio)

Postprzez bronek280283 » 2013-03-07, 11:12

@jarekwa, jeśli chodzi o linki to trudna sprawa, powiem tak, zarówno trailer jak reszta filmów, które mam to mogę je jeszcze bardziej zwężyć, czyli czarne pasy są dwa razy takie szerokie, to chyba znaczy, że format jest 2:35:1 ?
?GM990Image ??????????
?SW: 1.2.85 ?Mod?Image
?DX: 53,0°E ? 30,0°W
?E2 ? Nie dla GM990!
Image
Awatar użytkownika
bronek280283
 
Posty: 293
Dołączenie: 2011-01-27, 18:41


Powróć do Golden Media 990 CR Spark Linux

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

cron