Ponowne układanie list ulubionych (po zmianie softu)

wszystko o serii Uni-box

Moderator: sq9

Ponowne układanie list ulubionych (po zmianie softu)

Postprzez yw9892 » 2011-09-06, 21:47

Pisząc ten post chciałbym poruszyć problem ponownego układania list kanałów (ulubionych) oraz w ogóle dodawania kanałów po wymianie softu na nowszy.

Najpierw napisałem post:
http://www.golden-interstar.pl/forum/viewtopic.php?f=41&t=989&start=15#p10778

Odpowiedź, która kompletnie mnie nie przekonała dostałem w innym wątku:
http://www.golden-interstar.pl/forum/viewtopic.php?f=41&t=792&start=810#p10800

A tutaj z powrotem w poprzednim wątku:
http://www.golden-interstar.pl/forum/viewtopic.php?f=41&t=989&start=30#p10819
Użytkownik ferdek112 napisał:
...czy po każdej zmianie softu lub poprawce trzeba ręcznie wpisywać...


Uważam, że niepoważne jest oczekiwanie od użytkowników, aby po każdorazowej zmianie oprogramowania układali swoje listy na nowo. Każdy ma różne preferencje odnośnie tego jak kanały chce sobie ułożyć. Niektórzy potrzebują mieć listę tylko z polskimi kanałami, inni chcą mieć też listy z dvb-t (a przecież częstotliwości są różne w poszczególnych miejscach kraju). Pewna ilość osób ma listy ulubionych z kanałami w języku, który znają, np. francuski, niemiecki, ale i rosyjski, arabski, duński, itd. Nie wydaje mi się, aby dzielenie się swoimi listami ulubionych było sensownym rozwiązaniem - zbyt dużo możliwości. U różnych osób ułożenie kanałów (satelitów) na przełącznikach diseqc może być inne.

Jako użytkownik tunera uważam, że sensownie rozwiązany zapis ulubionych, aby dało się je przywrócić do tunera będzie najlepszym rozwiązaniem. Jako programista (choć z kompletnie innej dziedziny niż tunery sat) nie rozumiem w czym jest problem? Zawsze można znaleźć jakieś rozwiązanie. To prawda, że czasami struktury danych, są dość skomplikowane. Np. znam tuner, który zapisywał listy kanałów do bazy danych sql.

Jedno z rozwiązań może wyglądać tak: tuner może zapisywać na dysk usb prosty plik tekstowy (o nazwie ulubionych) i zawartością z listą nazw jakie znajdują się w danej liście ulubionych. Po wymianie softu wybieramy odpowiednią opcję z menu, która wgrywa pliki z listą ulubionych. Co robi wtedy tuner? Odczytuje plik i tworzy listę ulubionych (1) na podstawie nazwy pliku, a potem dodaje do tej listy kanały na podstawie nazw wszystkich kanałów (2). Punkt 1 odpowiada temu samemu co robi oprogramowanie tunera wtedy, gdy użytkownik zmienia nazwę ulubionych. Punkt 2 odpowiada temu co robi oprogramowanie gdy użytkownik (w menu) dodaje kanały z listy wszystkich do listy ulubionych.

Mam nadzieję, że inni użytkownicy poprą mnie. :) Uważam, że tuner pod względem sprzętowym jest świetny. Z pewnością będzie jeszcze sporo czasu na rynku. Dlatego warto dorobić funkcję, która bardzo usprawni korzystanie z niego.
yw9892
 
Posty: 28
Dołączenie: 2010-06-03, 12:54

Re: Ponowne układanie list ulubionych (po zmianie softu)

Postprzez Jurek » 2011-09-07, 08:26

O ile zgadzam się w 100% z ideą, o tyle z mojej wiedzy wynika, że nie da się tego w ten sposób zrobić. Na początek - zmiana list kanałów (w tym Ulubionych) jest konieczna tylko w przypadku, gdy albo zmienia sie bootloader (3-krotnie jesii dobrze pamiętam w okresie gdy ten tuner jest na rynku) lub nastepuja zmiany w silniku edycji kanałów (to chyba 2-krotnie).
Kanały są zapisywane z mnóstwem parametrów (przykładowo - nazwa, SID,częstotliwość, SR, FEC, VId pid, audio pid, parametry EPG - to tylko niewielka częśc tego co zapisuje się indywidualnie dla każdego kanału) . Prosta lista niestety nie da możliwości wpisania w arkusz wszystkiego. Do tego dochodzą systemy kodowania, czasami ponad 5 różnych na jednym kanale. Jak widać z powyższego liczba kombinacji i mozliwych błędów jest olbrzymia. Doświadczamy tego w przypadku różnych tunerów i edytorów do PC-a - po dodaniu kanału wszystko jest ok, tylko np. EPG nie ma. I najważniejsze - te parametry sa bardzo często modyfikowane przez nadawców. Żeby ułatwić życie klientom, większośc z nich jest zautomatyzowana w tunerze. I tu dochodzimy do sedna - jak zmienia się ten automat (powodu jak na wstepie) - odtworzenie starej listy jest niemożliwe.
Powtarzam - możliwość 100% odtworzenia listy na różnych softach jest jedną z najbardziej oczekiwanych użyteczności, ale nie wiem czy w ogóle do zrobienia w systemach zamknietych, nie linuxowych.
Jurek
Administrator
 
Posty: 3086
Dołączenie: 2007-06-12, 12:23
Miejscowość: Wrocław

Re: Ponowne układanie list ulubionych (po zmianie softu)

Postprzez yw9892 » 2011-09-07, 17:38

Panie Jurku, chyba nie doczytał Pan do końca to co napisałem. Rozumiem, że zapisywanie listy zeskanowanych kanałów (wszystkich) aby je potem odtworzyć może nie mieć sensu. Problemem nie jest to, że trzeba skanować satelity i dvb-t jeszcze raz. Problemem jest układanie list ulubionych.

Na jakiej podstawie użytkownik układa swoje listy? Na podstawie nazwy kanału. Kiedy wchodzę do Menu=>Kanały=>Organizacja ulubionych to co widzę? Listę z nazwami. Dodatkowo po najechaniu kursorem na dany kanał widać też jego częstotliwość. Układanie listy ulubionych dzieje się tylko na podstawie tych danych. Nie ma potrzeby zapisywania wszystkich danych.

Teraz wystarczy tylko dodać 2 opcje w Menu=>Kanały: "Zapisz listę ulubionych do pliku" oraz "Odtwórz listę ulubionych z pliku". W tej liście byłyby tylko te najpotrzebniejsze dane: nazwa i częstotliwość. Kod, który jest potrzebny aby na podstawie nazwy kanału dodać go do ulubionych już jest! Właśnie w Menu=>Kanały=>Organizacja ulubionych. Wystarczy tylko zautomatyzować sam proces dodawania (już wcześniej zeskanowanych z satelity) kanałów do ulubionych. Czyli potrzeba małego fragmentu kodu, który nie powinien być trudny do dodania.

Częstotliwość jest potrzebna, bo np. w dvb-t mogą być np. dwa te same kanały - dwa te same muxy z różnych częstotliwości. Nie ma również problemu ze zmianą danych przez nadawców. Bo jest mało prawdopodobne, że w czasie zmiany softu nazwy kanałów ulegną zmianie. No i potrzeba też nazwy źródła, czyli nazwa satelity lub dvb-t. Aby tuner wiedział gdzie szukać danego kanału.

A 5-krotna zmiana softu, która wymusza układanie list na nowo to jednak jest sporo jak na ten czas co tuner jest na rynku.
yw9892
 
Posty: 28
Dołączenie: 2010-06-03, 12:54

Re: Ponowne układanie list ulubionych (po zmianie softu)

Postprzez Jurek » 2011-09-08, 06:42

Wydaje mi się , że zrozumiałem, ale jak taki automat ma rozpoznać np Canal+ który wystąpi na liście skanowanych 10 razy? Musi to zrobic po pozostałych parametrach (jednoznacznie), nie tylko po nazwie, czyli pobrac dane z listy głównej. Na 100% wygeneruje to mnóstwo błędów, chociaz nie przeczę, idea jest bardzo ciekawa i pozrozmawiam o niej z programistami przy najbliższej okazji.
Jurek
Administrator
 
Posty: 3086
Dołączenie: 2007-06-12, 12:23
Miejscowość: Wrocław

Re: Ponowne układanie list ulubionych (po zmianie softu)

Postprzez yw9892 » 2011-09-08, 08:54

Sprawdzałem to (pobieżnie) i nie widzę, aby były kanały z takimi samymi nazwami na tych samych częstotliwościach. Mylę się? Jeśli nie to wystarczy tylko: nazwa satelity, nazwa kanału, częstotliwość oraz numer lub nazwa listy ulubionych aby zapisać i odtworzyć dane. Jeśli nie mam racji to do pliku można zapisywać dalsze dane: sid, vpid, inne. I tak w czasie zmiany softu te parametry nie zmienią się.
yw9892
 
Posty: 28
Dołączenie: 2010-06-03, 12:54

Re: Ponowne układanie list ulubionych (po zmianie softu)

Postprzez Jurek » 2011-09-08, 09:09

Na 10892 występują Canal+, C+ Film i C+ Sport w 3 wersjach (dosyły dla kablówek). Jak napisałem - wydaje się to trudne ale do zrobienia, aczkolwiek opinię muszą wystawić nasi programiści, być może w grę wchodzą rzeczy, o których nie mam pojęcia.
Jurek
Administrator
 
Posty: 3086
Dołączenie: 2007-06-12, 12:23
Miejscowość: Wrocław

Re: Ponowne układanie list ulubionych (po zmianie softu)

Postprzez yw9892 » 2011-09-21, 14:13

Wiadomo coś już w powyższej sprawie?
yw9892
 
Posty: 28
Dołączenie: 2010-06-03, 12:54

Re: Ponowne układanie list ulubionych (po zmianie softu)

Postprzez 68tom » 2011-09-21, 20:38

yw9892 napisał(a):Wiadomo coś już w powyższej sprawie?

No właśnie!! Jakoś na Globo HD S/TS1 nie ma tego problemu. Można przewalać listy z rożnych softów jak się chce, o edytorze już nie wspomnę i nie jest LINUKSOWY!
68tom
 
Posty: 10
Dołączenie: 2010-05-22, 23:18

Re: Ponowne układanie list ulubionych (po zmianie softu)

Postprzez Jurek » 2011-09-22, 07:38

Inny procesor, poza tym bazując na tym samym boocie oraz silniku kanałów równiez listy wchodza ze starych softów.
Pod koniec października będzie wiadomo czy da sie to zrobić
Jurek
Administrator
 
Posty: 3086
Dołączenie: 2007-06-12, 12:23
Miejscowość: Wrocław

Re: Ponowne układanie list ulubionych (po zmianie softu)

Postprzez yw9892 » 2011-10-26, 22:47

Tzn. wiadomo, że TO da się zrobić. ;-) Jest koniec październiika. Chodzi o informację, czy zostanie to zrobione.
yw9892
 
Posty: 28
Dołączenie: 2010-06-03, 12:54

Re: Ponowne układanie list ulubionych (po zmianie softu)

Postprzez Jurek » 2011-10-27, 09:39

Nie zostanie to zrobione. Tego rodzaju przemeblowanie softu nie zyskało uznania u producenta.
Jurek
Administrator
 
Posty: 3086
Dołączenie: 2007-06-12, 12:23
Miejscowość: Wrocław


Powróć do Golden Media Unibox

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości