GI-S 980 HD kilka pytań...

Moderator: sq9

Re: GI-S 980 HD kilka pytań...

Postprzez espero » 2009-10-03, 19:05

^^^
Dziwne, ze telewizory nie przyjmuja tego sygnalu jesli to tylko NTSC 3,58? Mysle, ze cos nie tak jest rowniez z odswiezaniem, stad ta "dyskoteka". Co ciekawe przelozylem kabel HDMI do innego zlacza HDMI w telewizorze i to zjawisko nie wystepuje... dziwne (nagle na SCART pojawia sie poprawny sygnal). Odnosnie punktu na ekranie, tak jak napisalem - widac go tylko przez SCART, mozliwe, ze wplyw na pojawienie sie tego ma grzebanie w menu (co chwile tam wchodze i cos ustawiam ;) Mam nadzieje, ze to rowniez uda Ci sie potwierdzic, bo jesli nie, to pewnie ktorys chip w moim egzemplarzu ma jakas wewnetrzna wade...
espero
 
Posty: 26
Dołączenie: 2008-09-19, 20:38

Re: GI-S 980 HD kilka pytań...

Postprzez Jurek » 2009-10-03, 19:10

To ciekawe z tym hdmi - świadczyło by o pętli sygnału. O NTSC napisałem, bo mój Sharp tak właśnie rozpoznał sygnał na scart przy ustawieniu Standard TV na AUTO. Wczesniej sprawdzałem na innym egz. (TV LCD 32 cale Golden Interstara), tam w ogóle nie miałem "dyskoteki" , ale wziąłem to na karb ustawien właśnie PAL w tunerze.
Jurek
Administrator
 
Posty: 3086
Dołączenie: 2007-06-12, 12:23
Miejscowość: Wrocław

Re: GI-S 980 HD kilka pytań...

Postprzez espero » 2009-10-03, 19:23

Tak, tylko ciekawi mnie jaka jest roznica w moim TV (Panasonic 50PY800) pomiedzy poszczegolnymi zlaczami HDMI, do tej pory myslalem, ze zadna... Ale, ale - czy przypadkiem HDMI-1 jako jedyne ze zlacz HDMI nie jest dwukierunkowe?

A, jeszcze jedno, teraz polaczylem pewne fakty, ktorych nie wiazalem z GI 980'ka! Nagle przestalo mi poprawnie dzialac HDMI CEC czyli sterowanie innych urzadzen pilotem od TV. Ewidentnie cos jest nie tak, mam nadzieje, ze te informacje pozwola Ci latwiej ustalic co sie dzieje...
espero
 
Posty: 26
Dołączenie: 2008-09-19, 20:38

Re: GI-S 980 HD kilka pytań...

Postprzez espero » 2009-10-03, 21:45

Udalo mi sie ustalic sprawe odnosnie zapalonego piksla (kropki) o ktorej wczesniej pisalem.

1. Kropka pojawia sie zaraz po wlaczeniu tunera w lewym gornym rogu ekranu (widoczna przez HDMI i SCART, najlepiej eksperyment wykonac przez HDMI). Nie kazdy moze ja zobaczyc, bo nie kazdy TV ma mozliwosc wylaczenia overscanu, trzeba ustawic TV 1:1 lub tak jak w Panasonicach opcja "powierzchnia obrazu" na off.

2. Kropke mozna przesunac np na srodek ekranu wlaczajac PIP, od tego momentu kropka pozostanie w tym miejscu, w ktorym byl lewy gorny rog obrazu wewnetrznego PIP, mozna ja przesunac w dowolne miejsce zmieniajac polozenie obrazu PIP.

3. Jest ona widoczna jako bialy wlaczony piksel, najlepiej zaobserwowac to na czarnym ekranie np. w momencie przelaczania kanalow.

Ciekaw jestem czy to przypadlosc mojego egzemplarza, czy uda Ci sie to potwierdzic u siebie.


Jest jeszcze jedna sprawa. Niestety zle dziala opcja Rozmiar ekranu: AUTO (mowa tylko o sygnale przez Scart).
Najczesciej tuner zle rozpoznaje sygnal i np. TVN24, ktory nadawany jest jako tzw. "szeroki" czyli prawdziwe 16:9 (bez pasow) - powinien zostac ustawiony przez tuner jako "16:9 Pelny" (ten tryb w 980'ce zawsze wysyla sygnal sterujacy) i w taki sposob wyslany na Scart, a de facto wysylany jest bez sygnalu sterujacego WSS (ew. 8 nozka Scart) przez co TV nie rozpoznaje go jako "szeroki" i wlacza niepotrzenie swoje wlasne skalowanie.

Czasem rowniez zdarza sie sytuacja odwrotna, ze sygnal 4:3 (np TVP1) wyswietlany jest jako "szeroki" czyli tak jak prawdziwe 16:9 - jednym slowem sygnal WSS lub sygnal sterujacy na 8 styku Scart jest niepotrzebnie w tym momencie wysylany.

Dla porownania moj stary Mediasat Cyfry poprawnie to rozpoznaje i kanaly nadawane w prawdziwym 16:9 (bez pasow) odbierane sa jako "szeroki", a kanaly 4:3 wysylane sa jako 4:3 (bez zadnych pasow). Tutaj powonno dzialac to analogicznie, nie ma powodu aby bylo inaczej...

Jest jeszcze inna mozliwosc tego stanu rzeczy. Zauwazylem. ze obraz (tylko przez Scart) jest nieco przesuniety w prawo (lacznie z OSD). Mozliwe, ze dlatego telewizory zle go interpretuja...

Reasumujac - tuner jest bardzo fajny, spelnia wiekszosc moich wymagan - nawet tych mniej waznych, ale... niestety zawodzi mnie jesli chodzi o jedna z wazniejszych dla mnie rzeczy - obsluge Scartu... widac, ze potraktowano to po macoszemu... Jurku, myslisz, ze sa szanse, ze uda sie to poprawic?

po dalszych testach:
Zauwazylem, ze opcja automatycznego dopasowywania rozmiaru ekranu dziala prawidlowo - jesli chodz raz wlaczony zostal jakikolwiek kanal w HD, wtedy po przelaczeniu na SD - czy to 16:9 czy 4:3 - wszystko dziala prawidlowo! Tuner odtad dobrze rozpoznaje format, niestety po wylaczeniu i wlaczeniu auto znowu przestaje dzialac... ehh

i jeszcze dalsze testy:
Po podlaczeniu tunera przez HDMI do amplitunera audio, a dopiero amplitunera do TV rowniez przez HDMI - na zlaczu scart - kaszana, teraz juz za kazdym razem. Przestaje dzialac rowniez sterowanie amplitunerem (przez HDMI CEC) za pomoca pilota od TV! - wystarczy, ze podlaczony jest tuner do jakiegokolwiek zlacza HDMI telewizora lub amplitunera. Co jest totalnie skopane... niestety...

Nie mam juz sily do niego, chyba musze go zwrocic... (a naprawde mi sie tunek podoba! ale to sa niestety powazne wady, ktore na chwile obecna sa dla mnie nie do zaakceptowania).
espero
 
Posty: 26
Dołączenie: 2008-09-19, 20:38

Re: GI-S 980 HD kilka pytań...

Postprzez Staszek1 » 2009-10-05, 08:05

Jest problem z pobieraniem instrukcji obsługi tego tunera. Inne rzeczy można pobrać, ale link do instrukcji obsługi jest nieaktywny - pisze, ze nie ma takiej strony, czy coś takiego.
Staszek1
 
Posty: 58
Dołączenie: 2009-10-05, 08:01

Re: GI-S 980 HD kilka pytań...

Postprzez Jurek » 2009-10-05, 08:56

Sprawdziłem przed chwilą, instrukcja daje sie pobrać bez problemu.
@espero - trudno dyskutować. Nie mam mozliwości sprawdzenia większości rzeczy o których piszesz (w sensie nie widze ich we własnych testach), np. w przypadku hdmi tuner nie wspiera CEC, więc tu trudno miec do niego pretensje. Kropka na ekranie nie pojawiła mi się w żadnych ze sprawdzanych 3 egz. Przesunięcie obrazu na ekranie - równiez nie potwierdzam. Sterowanie scart (8 nóżka) - tu jest trudniej. Jak wiesz TVN 24 co prawda wysyła sygnał z szerokim 16:9, ale z wyłączeniem info bara , który jest 4:3. Może to powoduje takie, a nie inne zachowanie tunera, nie wiem. Generalnie 8 pin scart może być w 3 stanach (0, zbocze narastające, 12), którys z nich jest źle interpretowany.
Jurek
Administrator
 
Posty: 3086
Dołączenie: 2007-06-12, 12:23
Miejscowość: Wrocław

Re: GI-S 980 HD kilka pytań...

Postprzez Staszek1 » 2009-10-05, 13:42

[quote="Jurek"]Sprawdziłem przed chwilą, instrukcja daje sie pobrać bez problemu.quote]
Teraz już tak, ale wcześniej na prawdę nie działało.
Pozdrawiam.
Staszek1
 
Posty: 58
Dołączenie: 2009-10-05, 08:01

Re: GI-S 980 HD kilka pytań...

Postprzez Jurek » 2009-10-05, 14:52

Nie ma sprawy, wierzę. Zresztą problem jest po naszej stronie, ja sprawdziłem Download , a zdaje się, że pobranie było niemozliwe z linku z Oferty. Pracujemy nad tym, bo po przesunięciu instrukcji na dalszą pozycję już sie pobiera, natomiast Edytor przestał ;-)
Jurek
Administrator
 
Posty: 3086
Dołączenie: 2007-06-12, 12:23
Miejscowość: Wrocław

Re: GI-S 980 HD kilka pytań...

Postprzez espero » 2009-10-05, 16:47

Jurek napisał(a):Sprawdziłem przed chwilą, instrukcja daje sie pobrać bez problemu.
@espero - trudno dyskutować. Nie mam mozliwości sprawdzenia większości rzeczy o których piszesz (w sensie nie widze ich we własnych testach), np. w przypadku hdmi tuner nie wspiera CEC, więc tu trudno miec do niego pretensje. Kropka na ekranie nie pojawiła mi się w żadnych ze sprawdzanych 3 egz. Przesunięcie obrazu na ekranie - równiez nie potwierdzam. Sterowanie scart (8 nóżka) - tu jest trudniej. Jak wiesz TVN 24 co prawda wysyła sygnał z szerokim 16:9, ale z wyłączeniem info bara , który jest 4:3. Może to powoduje takie, a nie inne zachowanie tunera, nie wiem. Generalnie 8 pin scart może być w 3 stanach (0, zbocze narastające, 12), którys z nich jest źle interpretowany.


Jesli chodzi o kropke - moze jest to kwestia tego konkregnego egzemplarza, ale jesli chodzi o zle formatowanie to jestem pewien, ze jednak nie - podobna przypadlosc z tego co slyszalem ma Opticum. Podobna sytuacja ma miejsce na wszystkich kanalach nadawanych w prawdziwym 16:9 (bez czarnych paskow).
Tak jak Ci wczesniej napisalem - po wlaczeniu tunera wysylany sygnal formatu ekranu jest bledny lub tez nie jest wysylany wogole (to jest dla mnie bardziej prawdopodobne). Dopiero po przelaczeniu na jakikolwiek kanal HD i powrocie na kanaly SD sygnal jest prawidlowo interpretowany - tj. np. TVN24, Polsat News, Canal+Film sa jako "szeroki", prawdziwy 16:9, a kanaly SD 4:3 wysylane sa bez tego sygnalu. Tak jak napisalem - zdarzylo sie, ze kanaly SD 4:3 byly wysylane jako "szeroki". Niestety ewidentnie cos jest z tym nie tak. Mam nadzieje, ze uda Ci sie to potwierdzic na jakims odbiorniku TV, ktory poprawnie reaguje na sygnal z 8 nozki Scart. To naprawde bardzo wazna funkcja... Albo jeszcze lepiej uda sie Wam pomierzyc napiecia wysylane na 8 nozce Scartu, na kanalach 16:9 i oddzielnie na kanalach 4:3. Byloby to mozliwe? Tak jak pisalem Ci wczesniej - na innym tunerze (SD) dziala to prawidlowo. Jesli macie do dyspozycji ktorys z dawnych terminali cyfry - najlepiej to ustalicie po napieciach porownujac z 980'ka.

Odnosnie CEC - to oczywiste, ze tuner tego nie obsluguje, ale ewidentnie w jakis sposob zakloca sygnaly sterujace, bo pojawiaja sie bledy polaczenia HDMI (przestaje dzialac CEC), po odlaczeniu tunera wszystko wraca do normy. Mozliwe, ze jest to zwiazane ze sprawa, ktore wczesniej potwierdziles - kaszany na Scart podczas korzystania z HDMI.

W razie dodatkowych pytan, jestem do dyspozycji. Bardzo zalezy mi na prawidlowym funkcjonowaniu Scartu w 980'ce, bo to bardzo fajny tunek!
espero
 
Posty: 26
Dołączenie: 2008-09-19, 20:38

Re: GI-S 980 HD kilka pytań...

Postprzez A'tomek » 2009-10-07, 06:58

Panie Jurku.

Problem z pixelem (kropki) występuje na każdym egzemplarzu tunera (także Globo 9500). Jest to kwestia softu. Być może nie widać go na każdym TV. Mam Globo 9500 i GI 980. Jeden podpięty do LCD drugi do plazmy. Na plazmie kropki nie widać na LCD za każdym razem jak przełącza się kanał, w momencie gdy ekran jest czarny świeci jak wypalony pixel. Gdy zamienię tunery jest to samo. I najważniejsza sprawa. Ten pixel zostaje zawsze po włączonym i potem wyłączonym PIP-ie. Żeby znikł pomaga wprowadzenie tunera w STANBY i włączenie go z powrotem.

Skalowanie obrazu też jest błędnie rozwiązane (także dotyczy to Globo 9500). GI 980 w Menu>Ustawienia Audio/Video w kategorii Rozmiar Ekranu mamy dostępne tryby:
AUTO
16:9 Full
4:3 Full
16:9 Letter Box
4:3 Letter Box

W momencie ustawienia opcji 16:9 Full obraz na kanałach SD nadawanych w formacie 4:3, prawidłowo zostaje rozciągnięty do formatu 16:9 (PAN&SCAN). Wszystko pięknie działa do momentu przełączanie się na jakikolwiek kanał HD. Po powrocie z powrotem na jakikolwiek kanał SD nadawany w 4:3, obraz już nie jest rozciągany tylko zostaje ustawiony w tryb tzw. SKRZYNKI (4:3 z pasami po bokach). Jest to ewidentny błąd SW. Tuner podpięty jest do TV po HDMI oczywiście.

Byłbym wdzięczny Panie Jurku gdyby ktoś zajął się przede wszystkim tym skalowaniem obrazu. Pisałem już wiele razy do Globo w tej sprawie, niestety bez żadnego odzewu z ich strony. Mam nadzieje, że Pan może zdziałać więcej dla użytkowników GI niż Globo do tej pory dla swoich.
A'tomek
 
Posty: 5
Dołączenie: 2009-10-07, 06:37

Re: GI-S 980 HD kilka pytań...

Postprzez Jurek » 2009-10-07, 09:03

Dzięki za uwagi i potwierdzenie spostrzeżeń. Mnie będzie pewnie łatwiej niż Globo, bo mam bezpośredni kontakt z producentem ;-) Kwestia skalowania obrazu zostanie załatwiona w pierwszej kolejności, niestety musimy poczekać ze względu na święto na Wschodzie ok. 2 tyg zanim zaczniemy działania.
Jurek
Administrator
 
Posty: 3086
Dołączenie: 2007-06-12, 12:23
Miejscowość: Wrocław

Re: GI-S 980 HD kilka pytań...

Postprzez A'tomek » 2009-10-07, 10:02

I taka odpowiedź mi się podoba.

Pozdrawiam
A'tomek
 
Posty: 5
Dołączenie: 2009-10-07, 06:37

Re: GI-S 980 HD kilka pytań...

Postprzez espero » 2009-10-07, 10:53

A'Tomek: wprost nie moge uwierzyc, ze potwierdziles to wszystko, co ja zaobserwowalem :) Jesli te trzy rzeczy zostana rozwiazane:

- kaszana przez Scart (przy rownoczesnym korzystaniu z HDMI)
- kropka
- skalowanie obrazu

980'ka bedzie dla mnie przynajmniej idealem!

Jurek: juz z gory dzieki za zajecie sie tymi problemami...
espero
 
Posty: 26
Dołączenie: 2008-09-19, 20:38

Re: GI-S 980 HD kilka pytań...

Postprzez rywi » 2009-10-07, 11:31

Muszę dodać, że w porównaniu do mojego drugiego tunera Topfield 7700 HSCI jakość obrazu kanałów SD
W 980 -ce jest wyraźnie gorsza. Może i to uda się poprawić.

Pozdrawiam
Rywi
rywi
 
Posty: 31
Dołączenie: 2008-06-20, 05:38
Miejscowość: Katowice

Re: GI-S 980 HD kilka pytań...

Postprzez amweb » 2009-10-07, 16:16

Witam,

Bardzo przekonany zostałem do zakupu tego dekodera (980). Oczywiście czutając te wszystkie wrażenia. Ale moje pytanie brzmi: czy ten moduł "Cyfrowy Polsat HD Moduł CAM" -
[url][/url] http://www.allegro.pl/item752086899_cyf ... sylka.html
będzie współpracował z tym dekoderem, a kartę mam TNK. Nie chcę na dzień dzisiejszy zmieniac oprogramowania.

A tak swoją drogą, czy kiedyś ktoś może wymyśli przeglądarkę internetową, jak już jest wewnątrz karta sieciowa?

Dziękuję za szybką i rzeczową odpowiedź.
amweb
 
Posty: 13
Dołączenie: 2009-10-07, 16:06

PoprzedniaNastępna

Powróć do GI-S 980 2CR2CI HD PVR

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

cron