GI 870 i karta CI MPEG4 -> MPEG-2

Tunery Interstara Xpeed

Moderator: sq9

Re: GI 870 i karta CI MPEG4 -> MPEG-2

Postprzez Jurek » 2009-12-16, 10:05

Na ile znam historię NP4, to ten sprzedawany przez RWT, jak zresztą wszystkie pozostałe NP4 są od francuskiej firmy Neotion. RWT ich raczej nie produkuje, natomiast być może ma support od Neotiona. W sumie nieważne od kogo, ważne żeby działał.
Na początku testów NP4 (2007r) sprawdzaliśmy wszystkie wersje, i wersja "czystego transkodera" (właśnie to co sprzedaje RWT) działała najgorzej. Widocznie poprawili soft i chwała im za to.
Jurek
Administrator
 
Posty: 3086
Dołączenie: 2007-06-12, 12:23
Miejscowość: Wrocław

Re: GI 870 i karta CI MPEG4 -> MPEG-2

Postprzez olav_basoski » 2009-12-16, 23:53

napisałem do RWT pytanie jak jest z aktualizacja softu w przyszlosci do ich modułów. napisałem takze ze na ich kartach (modułach) DVB-T super sie dekoduje, zas na NP4 ViaCCESS tnie sie wszystko od dwoch tygodni. oto jaka dostalem odpowiedz:

"Witam.
kilka spraw w celu uporządkowania:

1. Różnica pomiędzy "NP4 Viaccess extra" a NP4 FTA (dystrybutor - RWT)
Jak sama nazwa wskazuje model NP4 Viaccess oprócz konwersji kompresji MPEG-4
na MPEG-2 jest w stanie wykonać deszyfrację strumienia kodowanego zgodnie z
systemem warunkowego dostępu Viaccess opracowanego przez France Telecom. NP4
FTA (free to air) dokonuje tylko konwersji kompresji MPEG-4 na MPEG-2. W
rezultacie moduł pierwszy powinien mieć większą moc obliczeniową od modułu
drugiego, aby poprawnie pracować w czasie rzeczywistym (w czasie emisji
programu). Szatkowanie i zacinanie może się zdarzać wtedy, gdy w emitowanym
sygnale jest sporo błędów, które procesor próbuje poprawiać - o tym ile tych
blędów jest, mówi współczynnik Signal Noise Ratio (SNR), mierzony przez
niektóre dekodery telewizji cyfrowej. Ponieważ, jak było wspomniane
wcześniej, drugi moduł ma "mniej do roboty" to przy obróbce sygnału z
błędami i przy podonej mocy obliczeniowej procesorów, może sie zdarzyć, że
będzie on sobie radził lepiej.
2. Zmiany w nadawaniu Emitela.
Emitel nie dostaje pieniędzy za emisję programów od nadawców TV (np. TVP czy
komercyjnych) - nie doszło wciąż do porozumienia pomiędzy operatorem a
nadawcami. W związku z tym Emitel nie ma podpisanej z nadawcami umowy SLA
(świadczenie usługi z zadaną jakością) na nadawanie. Dlatego wciąż mówi się
o nadawaniu testowym a nie komercyjnym.
O ile wiemy, ostatnie zmiany nadawania dotyczyły zmiany częstotliwości
kanału. Tych zmian nie powinno się wiązać z pracą konwerterów, gdyż sygnał
do konwerterów NP4 dociera po zdemodulowaniu, czyli po przejściu przez
głowicę i demodulator dekodera. Oba te urządzenia są na wyposażeniu dekodera
a nie modułu. Wytłumaczeniem występowania "szatkowania i zacinania" może być
zmiana mocy nadawania (zbyt słaby sygnał dociera do dekodera) lub pojawienie
się na nowej częstotliwości jakiś zakłócenia od innych urządzeń nadawczych,
pracujących w nowym kanale. To może powodować zmniejszenie SNR i kłopoty z
właściwym odbiorem. Nie bez znaczenia jest instalacja antenowa, która dla
innej częstotliwości i mocy nadawania może mieć inne parametry odbioru.
3. Aktualizacja softu w module.
Nie ma możliwości aktualizacji SW w module. Jest to urządzenie które
przeprowadza konwersję z jednego standardu kompresji na drugi standard
kompresji. Jeżeli zatem sygnał, który dociera do modułu jest zgodny ze
standardem DVB-T MPEG-4 wersji 10 i nie ma w sobie zbyt wielu błędów, które
wymagają poprawek, zostanie on w czasie rzeczywistym, w sposób właściwy
zamieniony na drugi standard. Zmiana wydajności, czyli poprawna obsługa
większej liczby poprawek wiąże się raczej z wymianą HW."

nie jestem do konca usatysfakjonowany to odpowiedza, bo wychodzi na to ze teoria a praktyka to faktycznie zupelnie co innego........... pozostawiam temat do przemyslenia i przedyskutowania. pozdrawiam
GI - 870 CRCI ; GI 780 CRCI ; GI 890 HD Excellence ; GoSat 8010HD CRCI ; GI MEDIA 9080 UNIBOX :-////////////
olav_basoski
 
Posty: 199
Dołączenie: 2008-02-09, 19:38
Miejscowość: Poznań

Re: GI 870 i karta CI MPEG4 -> MPEG-2

Postprzez arni » 2009-12-17, 11:31

Witam

Panowie mnie tez to dziwi ze nie możliwości zmiany firmweary tyn bardzie ze ktoś wcześniej pisał że moduły Free to Air miały na początku 2007 roku problem z tym dekodowaniem a moduły brandowane nie miały tych problemów, poza tym siła sygnału przynajmniej u mnie się nie zmieniła - oczywiście nie wiem czy nie zmieniła się jakość bo nie mam jak tego sprawdzić.
Zastanawiającym jest też to że nawet w samym menu dekodera jest możliwość updeatu firmwearu modułu CI jednakże u mnie się to nie wykonuje. Co o tym myślicie ?
arni
 
Posty: 2
Dołączenie: 2008-03-10, 07:40

Re: GI 870 i karta CI MPEG4 -> MPEG-2

Postprzez arni » 2009-12-23, 10:50

Witam

Panowie czy macie jakieś wieści bo spędzanie Świąt bez telewizji to trochę nie bardzo , a wczoraj jeszcze testowałem i nadal było to samo . Zastanawiam się nad zakupem albo nowego modułu od RWT albo też najtańszego Fergusona FT 8100 - z jednej strony moduł daje mi dostęp do telewizji satelitarnej a do DVB-T tylko w SD i znów kiedyś może się coś dziać , natomiast Tuner w HD ale nie ma możliwości odbioru telewizji satelitarnej.
arni
 
Posty: 2
Dołączenie: 2008-03-10, 07:40

Re: GI 870 i karta CI MPEG4 -> MPEG-2

Postprzez zibi-s » 2010-01-19, 16:57

Czy nowy Moduł Conax Neo CAM z układem NP4, firmy Neotion
( http://www.hollex.pl/index.php?age=prod&kat=10&id=1567 )
- prawidłowo odbiera w Gi-870 Xpeed, zrówno TnK jak i Cyfrową TV naziemną w MPEG-4 ?
zibi-s
 
Posty: 197
Dołączenie: 2008-10-23, 20:23

Re: GI 870 i karta CI MPEG4 -> MPEG-2

Postprzez berecik » 2010-01-24, 21:49

Mam moduł z systemem i tnie się natomiast wczoraj zamontowałem moduł ten z Radomia i wszystko pięknie śmiga. :->
berecik
 
Posty: 10
Dołączenie: 2008-04-02, 18:09

Re: GI 870 i karta CI MPEG4 -> MPEG-2

Postprzez zibi-s » 2010-01-25, 08:29

Dzięki, ale masz moduł z systemem NP4 konkretnie ten co pisałem Conax Neo CAM (nowy produkt)
Są jeszcze 3 inne, jeden Conac Pocket MPEG-4 i drugi Viaccess CI NP4 i ten co ty masz Neotion FTA NP4 MPEG-4
- te dwa pierwsze powinny tez działać prawidłowo na tunerach GI Xpeed - przynajmniej tak większiość na forum informuje.
zibi-s
 
Posty: 197
Dołączenie: 2008-10-23, 20:23

Re: GI 870 i karta CI MPEG4 -> MPEG-2

Postprzez Jurek » 2010-01-25, 09:37

Neo CAM, mimo posiadania "na pokładzie" procesora NP4 nie ma prawdopodobnie transkodera mpeg4->mpeg2.
Po ostatnich zmianach Emitela najlepszym wyborem jest czysty transkoder.
Jurek
Administrator
 
Posty: 3086
Dołączenie: 2007-06-12, 12:23
Miejscowość: Wrocław

Re: GI 870 i karta CI MPEG4 -> MPEG-2

Postprzez zibi-s » 2010-03-24, 21:21

Obecnie potrzebuje moduł Conax do drugiej karty TnK do Xpeeda GI-S 780, czy Moduł Conax Pocket MPEG-4 (wersja dla TVB-T) bez problemu będzie pracował w zwykłym GI-S780 tylko na TnK?. Po wyłaczniu TV naziemnej z Krakowa nie będę go wykorzystywał do Tv naziemnej, ale mam jeszcze combo Xpeeda i w przyszłosci moze byc przydatny.
26-03-2010 ...
Już mam temn moduł conax Neotion NP4 MPEg-4, i w stosunku do zwykłaego Conax TechniCrypt z karta TnK działa dużo szybciej. DvB-T nie sprawdzałem bo obecnie w tej dziedzinie małopolskie jest daleko, daleko w tyle.
zibi-s
 
Posty: 197
Dołączenie: 2008-10-23, 20:23

Re: GI 870 i karta CI MPEG4 -> MPEG-2

Postprzez zibi-s » 2011-02-15, 08:58

Witam, co prawda nie odbieram jeszcze DVB-T naziemnej, ale zainteresowałem sie sprawa opisaną w http://www.satkurier.pl/news/63398/test ... -mux2.html , o wprowadzeniu testowo przez TVN i TVN Siedem fonii AC3 w mux2. Czy dekodert Xpeed Combo z modułem Neotion conax NP4 (taki kompelt posiadam) będą odbierać sygnał Audio AC3
zibi-s
 
Posty: 197
Dołączenie: 2008-10-23, 20:23

Re: GI 870 i karta CI MPEG4 -> MPEG-2

Postprzez Jurek » 2011-02-15, 09:39

Powinien, ale przez SPDiF, czyli na zawnętrzny wzmacniacz.
Jurek
Administrator
 
Posty: 3086
Dołączenie: 2007-06-12, 12:23
Miejscowość: Wrocław

Re: GI 870 i karta CI MPEG4 -> MPEG-2

Postprzez Morfeusz » 2011-11-11, 00:42

Moim zdaniem 'cięcie' się obrazu jest spowodowane grzaniem się modułu (procesora?)
Jestem w posiadaniu 870 combo xspeed + Neotion NP4 Viaccess Extra, gdy dekoder jest ustawiony przypuśćmy na polsat w dvbt wszystko śmiga aż miło, do momentu reklam zmiany formatu nadawania obrazu lub nawet jeśli nie ma reklam i poprostu rozmiar obrazu nie ulega zmianie to obraz zaczyna mi szatkować dopiero po 30-40 minutach. Było gorzej, obraz zaczynał szatkować nie więcej niż kilka minut po zmianie na dany kanał z naziemnej.
Nie kryje że jest to delikatnie mówiąc irytujące. Czemu jestem utwierdzony w przekonaniu że winowajcą jest temperatura? ano dlatego że w momencie szatkowania z wlasnej ciekawości otworzyłem klapke dekodera i przystawiłem do szpary slotu w module wiatraczek komputerowy na 12v podłączony do zasilacza stabilizowanego, efekt? po niecałych czterech minutach, może krócej głowy nie dam sobie uciąć bo to było dłuższą chwile temu szatkowanie ustąpiło.
Po tej operacji złożyłem prymitywny radiator z folii aluminiowej (może się wydawać śmieszne ale chwilowo nie miałem nic innego pod ręką odprowadzającego dobrze ciepłą temperature) i Le'viola efekt jaki uzyskałem to opóźnienie szatkowania o niecałe pół godziny od momentu zmiany kanału (nie uwzględniając zmian formatu obrazu podczas reklam). Przyczyny do końca niestety nie wyeliminowałem lecz mam w zamiarze dopracować moją hipotezę jak będe miał tylko chwilke czasu.
Pozdrowienia, Morf.
Morfeusz
 
Posty: 28
Dołączenie: 2010-01-09, 01:44

Re: GI 870 i karta CI MPEG4 -> MPEG-2

Postprzez Jurek » 2011-11-14, 09:22

Kwestia "gotowania się" modułów Neotion była przez nas zgłaszana na samym początku testów, 2008 rok, jesień. Neotion twierdził, że nie wpływa to na proces transkodowania. Widocznie się mylił...
Jurek
Administrator
 
Posty: 3086
Dołączenie: 2007-06-12, 12:23
Miejscowość: Wrocław

Re: GI 870 i karta CI MPEG4 -> MPEG-2

Postprzez Morfeusz » 2011-11-25, 02:34

Witam ponownie, minęła chwilka od ostatniego mojego postu lecz nie omieszkam napisać następnego.
Panie Jurku zauważyłem ciekawą rzecz, mianowicie aktualnie leci zagadkowa noc na polsacie, kanał odpalony jest już noo z jakieś trzy godzinki będzie, przykłuło moją uwage to że obraz w stosunku do dźwięku jest definitywnie opóźniony.
Na pewnym forum ludzie napisali że mają ten sam problem z tunerami marki (nie wiem czy mogę napisać), wychodzi na to że jest to wina softu.
Porównywali kilka urządzeń w tym samym czasie, okazało sie że najzwyklejszy monitor komputerowy z tunerem DVB-T nie ma żadnego problemu z sygnałem i obróbką obrazu niż Te urządzenie którego marki nie podam, no chyba że za zgodą :-)
Zauważyłem ten objaw w dzień (prawie pół sekundy opóźnienia, niby nic Ale...)
W nocy podobnie, ale opóźnienie jest większe. Zwracam się z pytaniem do Pana czego to może być wina:
Softu dekodera czy softu modułu.
W moim przypadku neotion extra. Może emitel coś skrobie, ale jeżeli na innym odbiorniku jest żyleta to śmiem w to wątpić.
Jeśli chodzi o aktualizaje firmware do goldena dam rade, ale jak ugryźć upgrade do modułu zielonego pojęcia nie mam.
Z góry dziękuje za jakiekolwiek uwagi i sugestie, z poważaniem Morf.
Morfeusz
 
Posty: 28
Dołączenie: 2010-01-09, 01:44

Re: GI 870 i karta CI MPEG4 -> MPEG-2

Postprzez Jurek » 2011-11-25, 11:14

Opóźnienie może być spowodowane paroma czynnikami, przez moduł idzie tylko transkodowanie video, audio jest przysyłane bezpośrednio. Jeśli przegrzanie się modułu i/lub tunera wystąpi, to jak najbardziej będzie taki objaw. Aktualizacji do tunerów Xpeed niestety nie należy się spodziewać, co do aktualizacji firmware`u modułu - myslę, że firma RWT z Radomia, jako obecny przedstawiciel Neotion w Polsce może na ten temat udzielić informacji, ja ich nie mam.
Jurek
Administrator
 
Posty: 3086
Dołączenie: 2007-06-12, 12:23
Miejscowość: Wrocław

PoprzedniaNastępna

Powróć do Seria Xpeed

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

cron